Критерії вибору якісного посівного матеріалу соняшнику
Вибираючи насіння соняшника на посів необхідно звертати увагу на такі моменти:
- попередня культура;
- ґрунтові та агрокліматичні особливості;
- передбачувану врожайність;
- стійкість до захворювань і вовчка соняшнику;
- технологію вирощування насіння;
- вегетаційний період культури;
- посівні та сортові властивості посівмату, умови його зберігання до того, як його було придбано.
Розкриємо суть вищезазначених чинників, щоб краще розібратися в тому, що ж найважливіше при виборі насіння.
Кліматичні особливості вирощування
У районах Полісся та Лісостепової зони України доцільно вирощувати ранні або середньоранні сорти соняшнику. Насіння цих сортів вирізняється стійкістю до грибкових хвороб, що є важливим фактором за їхнього вирощування в регіонах із високим рівнем вологості. При цьому для цих регіонів необхідно вибирати гібрид рослини, який не сильно схильний до фомопсису, сірої та білої гнилі, вертицильозу, фомозу.
Для Степових областей краще підходить посухостійке насіння соняшнику. У спекотних кліматичних умовах важливо враховувати не тільки стійкість культури до стресів і високих температур, але також і брати до уваги ризик розвитку таких хвороб, як суха гниль, вовчок, борошниста роса.
Вибір технології
Технологія - основоположний момент процесу насіння соняшнику. Виходячи зі специфіки вирощування, виділяють три схеми:
- Під Євролайтінг (Clearfield);
- Під Гранстар (Exspress/Sumo);
- Традиційну.
Головний критерій вибору - різновиди та кількість бур'янів на полі. Класичний варіант передбачає вирощування соняшнику на ділянках з невеликою кількістю бур'янів. Гібриди при цьому вирізняються високою врожайністю, але в цьому разі, найімовірніше, знадобиться використовувати післясходовий гербіцид.
Коротенько розповімо про дані технології.
✔️ Насіння соняшнику під Євролайтінг
Ця інноваційна схема, що отримала назву "Чисте поле" (Clearfield), дала змогу значно вдосконалити процес вирощування та підвищити його ефективність. Насіння соняшнику, яке добре переносить дію препаратів з діючою речовиною імазетапір плюс імазамокс, називається Євролайтінговим.
Основними плюсами даної технології є: одноразове використання гербіциду впродовж усього вегетаційного періоду, швидкий ефект у боротьбі з усіма видами бур'яну, низькі витрати та вартість посівного матеріалу, простота під час її використання.
За умови використання гербіциду, соняшник цього типу контролює поширення різної бур'янистої рослинності. Крім того, цей спосіб вирощування - поки що єдиний, більш-менш ефективний у боротьбі з вовчком. У нас на сайті ви зможете купити гібриди під Євролайтінг за доступними цінами, перейшовши за посиланням.
✔️ Насіння соняшнику під Гранстар
Цей гібрид стійкий до трибенурон-метилу, у зв'язку з чим з'являється можливість контролю дводольних бур'янів на полі.
Звісно, інтенсивні методи є більш затратними, а врожайність, як правило, буває меншою. Крім того, під час купівлі гербіциду важливо пам'ятати, що існує багато сучасних аналогічних засобів, проте не всі з них однаково ефективні. Якісне насіння соняшнику під Гранстар ви можете придбати за вигідною ціною в нашому магазині. Їх продуктивність уже перевірена нашою багаторічною практикою.
✔️ Насіння під класичну технологію
Це найпопулярніший метод вирощування соняшнику. Для боротьби з небажаною рослинністю на полі при його використанні достатньо лише застосування досходового гербіциду і прополки міжрядь. Ефект від використання даної технології найкращим чином проявляється в умовах незначної кількості бур'янів на ділянці. Для отримання хорошого результату важлива правильна сівозміна і комплексний підхід до знищення бур'янів.
Існує також інша класифікація гібридів соняшнику, що включає три категорії, які умовно виділяються:
- інтенсивний тип. Має високий потенціал урожайності, але чутливий до умов вирощування: потрібен високий агрофон, правильна культура-попередник, баланс у мінеральних поживних речовинах, якісний ґрунт. Для досягнення бажаного результату необхідно суворо дотримуватися технології вирощування;
- помірно інтенсивний тип. Не надто чутливий до агрофону, і, на відміну від соняшнику інтенсивного типу, його врожайність не знижується. Проте, при поліпшенні агрофону ефективність процесу збільшується;
- адаптивний тип. Дані сорти насіння не знижують врожайності навіть за низького агрофону або поганої попередньої культури, проте потенціал врожайності в адаптивного соняшнику менший, ніж у рослин інших двох типів.
Вибір насіння за швидкістю дозрівання
Важливим показником при виборі насіння гібрида є також вегетаційний період. Він визначає, який час триває період від сходів рослин до збирання врожаю. Для України його тривалість становить від 90 до 125 днів, а гібриди соняшнику, залежно від часу дозрівання, ділять на такі групи:
- ранньостиглі (70-90 днів);
- середньоранні (106-110 днів);
- середньостиглі (110 - 115 днів);
- середньопізні (116-120 днів);
- пізньостиглі (більше 121 дня).
У нашій країні частіше вирощують соняшник таких груп, як ранньостиглий, середньоранній і середньостиглий. У каталозі нашого інтернет-магазину доступний широкий вибір такого насіння соняшнику оптом по Україні та в роздріб.
Стійкість до захворювань
На розвитку соняшника негативним чином позначається вплив збудників різних захворювань. Шкідливі мікроорганізми найбільш інтенсивно розвиваються в несприятливих природних умовах. Однією з найнебезпечніших хвороб, що згубно позначається на соняшнику, вважається вовчок. Трохи менше неприємностей приносять біла гниль, несправжня борошниста роса, фомопсис.
Перед купівлею насіння важливо вивчити інформацію, наскільки даний сорт стійкий до захворювань конкретного регіону. Якість посівного матеріалу з року в рік підвищується завдяки проведеним дослідженням імунітету рослин і грамотній селекції. Наш магазин Агро Піонер надає можливість отримати саме таке насіння. Крім захисту соняшнику доцільно застосовувати захисні засоби для культури в комплексі з генетично стійкими гербіцидами. Це запорука здоров'я ваших посівів.
На фото: сіра гниль соняшнику
Стійкість до вовчка
Вовчок - дуже небезпечне захворювання, здатне погубити 5-90% врожаю. Ця недуга соняшнику раніше була проблемою насамперед південних областей України, але сьогодні вона часто зустрічається і на півночі. У зв'язку з цим, купувати насіння необхідно з урахуванням його здатності протистояти вовчку всіх типів, і, плюс до всього, обзавестися хорошими захисними гербіцидами.
Сівозміна
Найчастіша практика полягає в тому, що соняшник займає одне поле, а через 7-8 років його там сіють знову. Це потрібно для того, щоб уберегти посіви від недуг і шкідників. Якщо повернути соняшник на ту саму ділянку років через 4-5, шанси на захворювання рослин істотно збільшуються. У даній ситуації небезпеку становлять такі хвороби, як гниль біла і сіра, несправжня борошниста роса, вовчок та інші, а це сильно знижує рівень врожайності і веде до втрати якості насіння.
У зв'язку з тим, що такі культури, як квасоля, ріпак, горох і соя можуть переносити ті самі хвороби, що й соняшник, сіяти його після них нераціонально.
Оптимальними попередниками для соняшнику є рослини, що залишають після себе достатню кількість поживних речовин і вологи. У Лісостеповій зоні, для якої характерно багато опадів, а в сівозміні - велика кількість добрив, соняшник ліпше сіяти після ячменю та озимої пшениці. Що стосується Степу, тут вдалими культурами перед соняшником вважаються озима пшениця та кукурудза.
Сама процедура посіву насіння соняшнику передбачає чисте, без бур'янів, поле з просапною сівозміною. Ця культура сильно залежить від попередників, оскільки їй необхідно багато тепла і ґрунтової вологи. Цукрові буряки, суданська трава і багаторічні трави цієї самої вологи після себе практично не залишають. Та й сам соняшник має властивість зневоднювати ґрунт до такої міри, що рівень вологості відновлюється лише під третьою культурою, через два-три роки.
Де купити насіння соняшнику в Україні?
У каталозі нашого інтернет-магазину Агро Піонер ви зможете купити насіння соняшнику під Гранстар, Євролайтінг або Класичну технологію вирощування, як зарубіжної (сербської), так й української селекції від перевірених часом оригінаторів: NS Seme, Нертус, Pioneer, ЄвроСем, ВНІС, Юг Агролідер. Для замовлення та отримання консультації телефонуйте нашим менеджерам ☎ +38 (096) 918-92-06 - +38 (066) 437-01-03. Доставка по всій Україні протягом 1-2 днів. Ціна в каталозі сайту вказана за 1 посівну одиницю.
Для швидкого відбору товару, можете скористатися фільтрами каталогу насіння нашого магазину.
Продаж від 1 посівної одиниці (150 000 насінин). Оплата після отримання товару на Новій пошті! Тільки 100%-оригінал посівмату соняшнику!